TÜRK EDEBİYATI ARAŞTIRMALAR DERGİSİ


Sevgili Genç Sanat okurları,

 

Türk Edebiyatı Genç Sanat dergisi tam bir yıl önce yayın hayatına başladı. Bu süreç içerisinde birçok yeni isme yer verdiğimiz gibi önemli yazar ve şairleri de dergimizde konuk ettik. Ümit ediyoruz ki dergimizde yer alan arkadaşlarımız edebiyat dünyasının merdivenlerini ağır ağır çıkacaklar. 

Bu ay Ömer Faruk Yazıcı’nın bir hikâyesiyle başlıyoruz. Halk inanışları ve batıl inançlar üzerine kurulmuş iyi bir kurgu sizleri bekliyor. Servet Sena Çelik ise Murat Menteş’in şiirleri hakkında kaleme almış olduğu makalesiyle bizlerle. Çelik, Menteş’in şiirlerini İkinci Yeni kıskacında ele alıyor. Mehmet Kaan Kasapoğlu, Gökkuşağı Zamanları adlı hikâyesinde çocuğun gözünden bir babanın portresini çiziyor. Ercan Bahar ise bizleri iki ihtiyarın sahil kenarındaki sohbetine konuk ediyor. Furkan Özcan, Bitkisel Hayallerin Kuramı adlı şiiriyle bizlerle. Fethi Okun da sanat ve sistem ekseninde Barton Fink’i ele alıyor. Merve Köken bu sayımızda bizleri Vlad Tepeş’in evine, Romanya’ya götürüyor. Bükreş’i karış karış gezen Köken, bizlere epey keyifli bir gezi rehberi sunuyor. Çolpan Ay ise Ötüken Neşriyat’tan tekrar neşredilen Yusuf Akçura’nın Osmanlı Devleti’nin Dağılma Devri’ni inceliyor. Gülsüm Kuş, objektifinden dökülen İstanbul manzaralarıyla bu ay bizlerle.

Dergimiz yeni yaşına yeni bir tasarımla giriyor. Bir yıldır bizleri takip den okurlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Tüm okurlarımıza keyifli okumalar dileriz.

Enver Aykol

 

 

Batıl İnançları Yaşatma ve Koruma Vakfı

Ömer Faruk Yazıcı 

 

Murat Menteş Şiirinde İkinci Yeni Etkisi

Servet Sena Çelik

 

Gökkuşağı Zamanları

Mehmet Kaan Kasapoğlu

 

İki Yorgun Bahar

Ercan Bahar

 

Bitkisel Hayallerin Kuramı

Furkan Özcan

 

Barton Fink: Sanat, Delilik ve Sistem Üzerine

Fethi Okun 

 

Buz Gibi Havada Drakula Avı

Merve Köken

 

Osmanlı Devleti’nin Dağılma Devri

Çolpan Ay

 

Fotoğraf

Gülsüm Kuş

VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön