TÜRK EDEBİYATI ARAŞTIRMALAR DERGİSİ


Sevgili Genç Sanat okurları,

Bu ay çocuk edebiyatına yer ayırdığımız kısa bir dosya ile karşınızdayız. Çocuklarımızın hayal güçlerini kamçılamakla kalmayan bu ürünler aynı zamanda çocuklarımızı gerçek dünyanın zorluklarına da hazırlıyor. Ülkemizde önemli ilerlemeler kaydeden çocuk edebiyatı yayıncılığı gün geçtikçe daha da gelişerek yurdun dört bir yanındaki bütün çocuklarımızın hayallerine dokunacaktır.

Sayımıza Abdullah Emre Aladağ’ın, Tuğba Aydemir ve Ümit Dizdar ile yapmış olduğu söyleşiyle başlıyoruz. Aynı zamanda bir boyama kitabı da olan masalın gelirleri, yardıma muhtaç sokak hayvanlarına ayrılması takdir ettiğimiz bir hareket. Aydemir, söyleşide masalın oluşum sürecinden bahsederken Dizdar, karakterleri nasıl oluşturduğundan, çizimlerde nelere dikkat ettiğinden bahsediyor. Söyleşinin ardından Hande Çoban, bizleri Alice’in Harikalar Diyarı’na götürüyor. Çoban, çocuk edebiyatının geçmişine ışık tutarken Alice ile birlikte yaşanan değişimleri ve gelişmeleri bizlere sunuyor. Emre Can Demirel ise Astrid Lindgren’in Aslanyürekli Kardeşler’ini inceliyor. Eserin derinlemesine bir tahlilini yapan Demirel Aslanyürekli Kardeşler’in çocuk edebiyatındaki yerine değiniyor. Büşra Delimehmet ise obur bir kurtçuğun masalıyla yer alıyor.  Bu sayımızda yalnızca çocuk edebiyatına yer ayırmadık, aynı zamanda çocuklarımızın eserlerine de yer verdik. 8. sınıf öğrencilerinden Azra Tekin denemesiyle yer alırken Gülşah Çolak bir öyküsüyle bizlerle. Kaan Kellecioğlu, Kalb-i Emir; Mücahit Çelik, Kıymetli Kıyametim; İrem Ustasüleyman, Kırmızı adlı şiiriyle bizlerle. Başarılı üslubuyla dikkatleri çeken Yüksel Bulut küçük bir çocuğun gözünden ailesine dair gözlemlerini ve ağabeyi ile olan ilişkisini anlatıyor. Emine Özdemir, yakın zamanda piyasaya çıkan Mahmut Yesari’nin, İstanbul’un Antika Tipleri’ni incelediği yazısıyla bizlerle. Çolpan Ay ise Puşkin’in Bahçesaray Çeşmesi’ni inceliyor. 

Bu ay da dolu ve renkli bir sayıyla karşınızdayız. Herkese keyifli okumalar dileriz. 

 

Enver AYKOL

 

 

İÇİNDEKİLER

 

Bobi ve Arkadaşlarının Maceraları

Abdullah Emre Aladağ

 

Çocuk Edebiyatını Tamamıyla Değiştiren Eser:

Alice Harikalar Diyarında

Hande Çoban

 

Astrid Lindgren Aslanyürekli Kardeşler

Emre Can Demirel

 

Kakule

Büşra Delimehmet 

 

Maviliklere Doğru

Azra Tekin 

 

Kalb-i Emir

Kaan Kellecioğlu

 

Kıymetli Kıyametim

Mücahit Çelik

 

Kırmızı

İrem Ustasüleyman

 

Sevgili İstanbul’da

Ayşe Peri Bâkiler

 

Daha

Yüksel Bulut

 

İstanbul’un Antika Tipleri

Emine Özdemir

 

Hayallerim Kadar

Gülşah Çolak

 

Bahçesaray Çeşmesi

Çolpan Ay

VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön