TÜRK EDEBİYATI ARAŞTIRMALAR DERGİSİ


Sevgili Genç Sanat okurları

Bu ay kahramanlar dosyamız ile karşınızdayız. Kimi kitap kahramanları vardır ki kitabın hatta yazarının dahi önüne geçmiştir. Onlar kitapların yahut yazarların ismi ile değil yalnızca kendi isimleriyle anılırlar. Şüphesiz bunda, bu karakterlerin canlılığı ve bizlerle olan benzerliği de etkilidir. Bu kahramanlar yaşayan, nefes alan, hayal kuran kimi zaman bizlere arkadaşlık ederken kimi zaman da düşmanlığımızı kazanan kişilerdir. Bu sayımızda da bu kahramanların hayallerine, karakterlerine ve amaçlarına değindik. 

Dosyamıza Rojda İlhan’ın, tutunamayan iki karakter üzerine yazmış olduğu makalesiyle başlıyoruz. Ardından Gül Yıldız Ermiş’in Raif Efendi’den bahsettiği denemesi yer alıyor. Ufuk Aykol ise İsmail Bey Gaspıralı’nın gezgin karakteri Molla Abbas’ı anlatıyor. Ümit Can, Gregor Samsa üzerinden insanın hayattaki yerine ve değerine değiniyor. Emrecan Demirel, Dr. Faustus’un şeytan ile olan mücadelesini bizlere sunuyor. Serpil Bal, Pinokyo üzerinden hayat ve özgürlük kavramını sorguluyor. Emrecan Doğan, bizleri Arthur Dent’in maceralarına misafir ediyor. Aykut Güven, Frank Cauldhame üzerinden insan olmanın değerlerini inceliyor. Dosyamız, Kübra Seydioğlu’nun Küçük Prens’i anlattığı şiirle son buluyor.

Dosyamızın ardından Emine Şahin, Yakarış; Rıdvan Temiz, Çıkrığı Boşa Salınmıştır Hayatın; Şevval Zeynep Ayık, Yağmur Yalnızlığı; Ömer Üzümcü, Yirmi İki; Mücahit Karapınar, Açelya; Yelda Nur Özer ise Yaz Akşamı Seyri şiirleriyle bizlerle. Muhammet Tang da Elçibey’i anlattığı öyküsüyle yer alırken Tansılu Altay, Matematik köyü ve Şirince üzerine yazmış olduğu gezi yazısıyla bizlerle.

Dolu ve renkli bir sayı ile karşınızdayız. Bütün okurlarımıza keyifli okumalar dileriz…

 

 

İÇİNDEKİLER

 

Bir Mektuba Tutunamayan İki Karakter: Akın Korkmaz ve M.C.

Rojda İlhan

 

Kendi Ruhunda Kaybolmak: Raif Efendi

Gül Yıldız Ermiş

 

İsmail Bey Gaspıralı’nın Muhayyel Seyyahı: Molla Abbas Fransevî

Ufuk Aykol

 

Değersizleşen İnsanın Timsali: Gregor Samsa

Ümit Can

 

Gerçek Bilgiyi Arayan Adam: Faust

Emrecan Demirel

 

Pinokyo

Serpil Bal

 

Arthur Dent’in Havlusu

Emrecan Doğan

 

Empati Yoksunu Bir Kobay: Frank Cauldhame

Aykut Güven

 

Ben Küçük Prens 

Kübra Seydioğlu

 

Yakarış

Emine Şahin

 

Çıkrığı Boşa Salınmıştır Hayatın

Rıdvan Temiz

 

Yağmur Yalnızlığı

Şevval Zeynep Ayık

 

Yirmi İki

Ömer Üzümcü

 

Açelya

Mücahit Karapınar

 

Yaz Akşamı Seyri

Yelda Nur Özer

 

“Matematik”e Adanmış Bir Köy ve Şirince

Tansılu Altay

 

Bey Havası

Muhammet Tang

VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön